$160
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11869002 |
| MPN: | 38783 |
| UPC: | 886678525980 |
| Model: | Specialty |
| Bezel Color: | Blue Black |
| Band Color: | Silver Black |
| Dial Color: | Black |
| Max Wrist Size: | 8.1-8.25 in |
| Lug Width: | 31 mm |
| Band Width: | 31 mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Year Manufactured: | 2020-Now |
| With Papers: | Yes |
| Indices: | Dagger/Dauphine Indexes Stick Indexes Non-Numeric Hour Marks |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Band Type: | Two-Piece Strap |
| Dial Style: | Seconds Hand |
| Original Packaging Description: | With Box |
| Water Resistance: | 500 m (50 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Closure: | Buckle |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Reference Number: | 38783 |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel Silicone Metal Rubber |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Luxury Casual Classic |
| Features: | Screwdown Crown Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator 12-Hour Dial Rotating Bezel |
| Case Finish: | Brushed |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Specialty - Specialty - 38783 - Dial: Black, Band: Silver, Black, Bezel: Blue, Black (UPC: 886678525980)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE