$184
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11890258 |
| MPN: | 42388 |
| UPC: | 886678564231 |
| Model: | Invicta MLB |
| Bezel Color: | Red |
| Band Color: | Red |
| Dial Color: | Blue Red |
| Max Wrist Size: | 7.6-8 in |
| Lug Width: | 30mm |
| Case Size: | 52 mm |
| Band Width: | 30 mm |
| Closure: | Buckle |
| Original Packaging Description: | With MLB Box |
| Indices: | Arabic Numerals |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Gender: | Men`s |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 20 mm |
| Department: | Men |
| Caseback: | Screwback Case |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Diver Luxury Dress Styles Big Face |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Date Indicator Water Resistant Tachymeter |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Seller`s Warranty: | No |
| Movement: | Japanese TMI VD53 Quartz Chronograph |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| Dial Style: | 12-Hour Dial |
| With Papers: | Yes |
| Reference Number: | 42388 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Extra Links: | No |
| Chronograph Type: | Chronograph |
| Case Finish: | Gloss |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta MLB - MLB - 42388 - Dial: Blue, Red, Band: Red, Bezel: Red (UPC: 886678564231)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE