SALE: $135 (-32%) $199
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11886555 |
| MPN: | 20072 |
| UPC: | 886678247141 |
| Model: | Invicta Speedway |
| Bezel Color: | Silver |
| Band Color: | Orange |
| Dial Color: | Black |
| Lug Width: | 26 mm |
| Case Size: | 51 mm |
| Band Width: | 26 mm |
| Materials sourced from: | Thailand |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | 12-Hour Dial Easy to Read/Large Numerals Multi Dial Multiple Hands |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Serial Number: | 20072 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12.5 mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Fixed |
| Watch Shape: | Round |
| Age Group: | Adult |
| Style: | Casual Classic Luxury |
| Features: | 12-Hour Dial Chronograph Day/Date Easy to Read/Large Numerals Luminous Hands Luminous Indexes Multi-Dial Push/Pull Crown Swiss Movement Water-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Age: | Modern (2000-present) |
| Movement: | Swiss Ronda Z60 Quartz Chronograph |
| Water Resistance: | 100 m (10 ATM) |
| With Papers: | Yes |
| Weight: | 7 oz |
| Reference Number: | 20072 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Polyurethane |
| Case Finish: | Matte |
| With Manual/Booklet: | Yes |
| Display: | Analog |
| Country of Origin: | Japan |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Speedway - Speedway - 20072 - Dial: Black, Band: Orange, Bezel: Silver (UPC: 886678247141)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE