$160
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11735886 |
| MPN: | 17042 |
| UPC: | 0886678208579 |
| Model: | Pro Diver |
| Color: | Gold Stainless Steel |
| Bezel Color: | Blue |
| Band Color: | Silver Gold |
| Dial Color: | Blue |
| Size Type: | Regular |
| Lug Width: | 12 mm |
| Case Size: | 40 mm |
| Band Width: | 20 mm |
| Closure: | Double-Locking Fold-Over Clasp |
| Number of Jewels: | 24 Jewels |
| Indices: | No Hour Marks |
| Case Thickness: | 14 mm |
| Band/Strap: | Bracelet |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Exhibition |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Bidirectional Rotating 24-Hour |
| Escapement Type: | Cylinder |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Dress/Formal |
| Features: | Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator 12-Hour Dial Rotating Bezel |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Mechanical (Automatic) |
| Reference Number: | 17042 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Stainless Steel |
| Case Finish: | Polished |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Pro Diver - Pro Diver - 17042 - Gold, Stainless Steel, Dial: Blue, Band: Silver, Gold (UPC: 0886678208579)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE