$176
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 10629801 |
| MPN: | 49545 |
| UPC: | 886678666614 |
| Model: | Invicta Pro Diver |
| Bezel Color: | Blue Green Steel |
| Band Color: | Black |
| Dial Color: | Blue Green |
| Lug Width: | 22 mm |
| Case Size: | 48 mm |
| Band Width: | 22 mm |
| Closure: | Buckle |
| Indices: | Round Indexes |
| Year Manufactured: | 2025 |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Case Thickness: | 12.10mm |
| Handedness: | Left |
| Department: | Men |
| Caseback: | Solid |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Casual Classic Diver Dress/Formal |
| Features: | 12-Hour Dial Luminous Hands Luminous Indexes Mineral Crystal Push/Pull Crown Scratch-Resistant |
| Case Material: | Stainless Steel |
| Movement: | Quartz |
| Water Resistance: | 30 m (3 ATM) |
| Reference Number: | 49545 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone |
| Case Finish: | Polished |
| Country of Origin: | Singapore |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Pro Diver - Pro Diver - 49545 - Dial: Blue, Green, Band: Black, Bezel: Blue, Green, Steel (UPC: 886678666614)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE