$185
Is this Tom Ford authentic?
Yes - we guarantee this Tom Ford item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Tom Ford item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Tom Ford |
| SKU: | 10124294 |
| MPN: | FT5505053 |
| UPC: | 664689941926 |
| Model: | FT 5505 053 |
| Frame Color: | Blonde Havana |
| Frame Width: | 52mm |
| Bridge Width: | 19 mm |
| Lens Socket Width: | 52 mm |
| Temple Length: | 145 mm |
| Country of Origin: | Italy |
| Pattern: | Tortoise Shell |
| Department: | Men |
| Type: | Eyeglasses |
| Age Group: | Adult |
| Frame Material: | Acetate |
| Style: | Round |
| Features: | Full Rim |
ABOUT
Tom Ford eyeglasses - FT 5505 053 - FT5505053 - Frame: Blonde Havana (UPC: 664689941926)
Eyeglasses by Tom Ford
Tom Ford is a prestigious luxury brand known for its innovative designs and timeless elegance. Recognized for its high-quality fashion, accessories, and fragrances, Tom Ford offers a range of products that embody sophistication and style. With Tom Ford, you can elevate your wardrobe with bold pieces that reflect modern glamour and exceptional craftsmanship.