$275
Is this Invicta authentic?
Yes - we guarantee this Invicta item is 100% genuine, authentic and brand new.
Can I return it?
Yes - you can return it within 30 days for a refund, subject to our return policy.
Where do you ship from?
This item is in stock and ships from the United States (USA warehouse). ![]()
Do you ship worldwide?
Yes - we ship worldwide! View shipping options
Does it include a warranty?
This Invicta item is covered by the manufacturer's warranty when applicable.
PRODUCT DETAILS
| Brand: | Invicta |
| SKU: | 11890554 |
| MPN: | 47824 |
| UPC: | 886678637560 |
| Model: | Invicta Subaqua 0932 |
| Bezel Color: | Gold Gray Pink Rose Gold Black |
| Band Color: | Gray Silver |
| Dial Color: | Gray Silver |
| Max Wrist Size: | 8.6-9 in |
| Lug Width: | 20 mm |
| Case Size: | 50 mm |
| Band Width: | 28 mm |
| Country of Origin: | Switzerland |
| Closure: | Buckle |
| Number of Jewels: | 7 Jewels |
| Indices: | Arabic Numerals Baton Indexes |
| Year Manufactured: | 2010-Now |
| Gender: | Men`s |
| Case Thickness: | 17 mm |
| Band/Strap: | Two-Piece Strap |
| Water Resistance Rating: | 500 m (50 ATM) |
| Handedness: | Right |
| Caseback: | Screwback |
| Department: | Men |
| Bezel Type: | Unidirectional Rotating |
| Watch Shape: | Round |
| Style: | Diver Sport Luxury Dress/Formal Casual Classic |
| Features: | Screwdown Crown Water-Resistant Mineral Crystal Luminous Hands Date Indicator Atomic/Radio Controlled 12-Hour Dial Swiss Movement Rotating Bezel Chronograph |
| Case Material: | Stainless Steel Resin Plastic |
| Water Resistance: | 200 m (20 ATM) |
| Movement: | Quartz |
| Reference Number: | 47824 |
| Type: | Wristwatch |
| Band Material: | Silicone Stainless Steel |
| Case Finish: | Matte |
| Display: | Analog |
ABOUT
Invicta watch - Invicta Subaqua 0932 - Subaqua - 47824 - Dial: Gray, Silver, Band: Gray, Silver, Bezel: Gold, Gray, Pink, Rose Gold, Black (UPC: 886678637560)
Watches by Invicta
Invicta is a bold watch brand known for its striking designs and robust craftsmanship. Offering a diverse range of timepieces, Invicta combines style with functionality, creating watches that make a statement. With Invicta, you can find quality and innovation at an accessible price, appealing to those who appreciate both fashion and performance in their accessories.
YOU MIGHT ALSO LIKE